Haber

ABD’nin Hawaii eyaletindeki Kilauea yanardağında patlama meydana geldi.

ABD’nin Hawaii eyaletindeki Kilauea yanardağında patlama meydana geldi. O anlar US Geological Survey (USGS) tarafından paylaşıldı.

USGS’den yapılan açıklamada, “Kilauea yanardağında bir patlama meydana geldi. USGS Hawaii Volkan Gözlemevi, 7 Haziran 2023 günü saat 04:44 civarında Kilauea zirvesi kamera görüntülerinde, Kilauea’nın zirve kalderasındaki Halemaumau kraterinde bir patlamanın başladığını gösteren işaret fişekleri tespit etti. , Hawaii Volcanoes Ulusal Parkı’nda yer almaktadır.

‘HAVA KAYNAKLI SAĞLIK TEHLİKESİ YARATABİLİR’

USGS, patlamalarla birlikte volkanik gazın salındığını belirterek, oluşan volkanik dumanın hava kaynaklı sağlık sorunlarına neden olabileceği konusunda uyarıda bulundu. Açıklamada, ‘Kilauea’ zirvesindeki patlamanın Hawaii Volkanları Ulusal Parkı’nın kapalı bir alanında meydana geldiği belirtildi. Bu nedenle, yüksek seviyelerde volkanik gaz endişe verici birincil tehlikedir, çünkü bu tehlikenin geniş kapsamlı etkileri olabilir. Kilauea yanardağının patlamaları sırasında her zaman büyük miktarlarda volkanik gaz, özellikle su buharı, karbondioksit ve kükürt dioksit açığa çıkar. Volkanik sis, bölge sakinleri ve ziyaretçiler için hava yoluyla bulaşan sağlık tehlikeleri, tarım işlerine ve diğer bitkilere zarar verme ve çiftlik hayvanlarını etkileme potansiyeli yaratır.

haberkilimli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu