Haber

AK Parti Milletvekili: Alper Gezeravcı Bilim Adamı Olarak Uzaya Gitti

AK Parti Ankara Milletvekili Zehranur Aydemir, ilk Türk astronot Alper Gezeravcı’nın turist olarak uzaya gitmediğini vurgulayarak, “Alper Gezeravcı bilim dünyasına katkı sağlayacak, 13 deney yapacak bir bilim insanı olarak oraya gitti.” söz konusu.

Aydemir, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, ilk Türk astronotu Gezeravcı’nın Türk Uzay Bilimleri Misyonu için uzaya gittiğini hatırlattı.

Milletin tüm süreçleri heyecanla takip ettiğini belirten Aydemir, o gün Türkiye’de bir birleşme sürecinin yaşandığını söyledi.

Aydemir, 2018 yılında kurulan Türk Uzay Ajansı’nın (TUA) bu kadar kısa sürede uzaya astronot gönderebilecek yetkinliğe ulaşmasının takdire şayan olduğunu belirtti.

CHP’nin TUA’nın kuruluş kararnamesinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurduğunu hatırlatan Aydemir, “Gerektiğinde TUA’yı bazı maddelerinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne bile götüren bir CHP zihniyetiyle karşı karşıyayız. kuruluyor ve hâlâ yapılan işlerle dalga geçiyor. ‘Her şey bitti, geriye boşluk kaldı, alan hazır.’ ‘Turist gönderdik ama ne oldu?’ diyen bir muhalefetle karşı karşıyayız. Neden bu kadar para harcandı?” ifadesini kullandı.

“Alper Gezeravcı uzaya turist olarak gitmedi. Alper Gezeravcı bilim dünyasına katkı sağlayacak, 13 deney yapacak bir bilim insanı olarak oraya gitti.” Aydemir, bilim dünyasının yapılacak her deneyin sonucunu sabırsızlıkla beklediğini belirtti.

25 yıldır uluslararası uzay istasyonunda 15 ülke ve çeşitli özel şirketler tarafından yapılan deney sayısının 3 bin 500 olduğunu belirten Aydemir, buradaki deney sayısının artması gerektiğini, Türkiye’nin de bunun öneminin bilincinde olduğunu ifade etti. Aydemir, Alper Gezeravcı’nın hem dünya hem de Türkiye için büyük bir görevi yerine getirmek üzere uzaya gittiğinin altını çizdi.

ayranci-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu