Ekonomi

Borsada geri alım hareketleri sürüyor

Borsa İstanbul’da yaşanan deprem felaketinin ortasında alınan en değerli tedbirlerden biri şirketlerin hisse geri alımlarını kolaylaştırmak olurken, şirketlerin hisse geri alımları tedbirlerin uygulanmaya başladığı tarihten bu yana hız kesmeden devam etti.

TAV Havalimanları, Borsa İstanbul’da ortalama 75 TL’den toplam 27 bin adet nominal dengeli alım işlemi gerçekleştirildiğini açıkladı.

Sun Dokuma Sanayi ve Ticaret A.Ş., 17 Şubat tarihli duyurusunda, paylar pahasına fiyat istikrarını sağlamak, fiyat oluşumunu desteklemek ve hissedarları korumak amacıyla 2 milyon 200 bin geri alım için 100 milyon TL’lik azami dengeli pay geri alım programı açıkladı. .

Hisse geri alım atağı yapan şirketler arasında Aksa Akrilik Kimya Sanayi A.Ş. de yer aldı.

Şirket, maksimum 1,5 milyar TL tutarında geri alım programı açıkladı.

Akiş Gayrimenkul Yatırım iştiraki ise en fazla 6 milyon adet hisseyi içeren 60 milyon TL’lik geri alım programı açıkladı.

Saray Matbaacılık ve Özderici Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş hisse alım işlemi yapıldığını açıkladı.

Geçen hafta yoğundu

Kahramanmaraş şokunun ardından düzenleyici otoriteler tarafından piyasaların toparlanmasına yönelik birçok tedbir ve karar açıklandı.

Bu kararlar arasında Borsa İstanbul’da pay geri alımlarında stopaj vergisinin yüzde 15’ten 0’a indirilmesine karar verildi ve şirketlerin yönetim kurulu kararı olmadan geri alım programı uygulamalarının önü açıldı. Genel Konsey.

Öte yandan, geri alım yapan şirketlere ilişkin yeni bir endeks hesaplanmasına ve borsanın gözetim faaliyetleri kapsamında sürdürülen yatırım araçları bazında tüm önlemlerin kaldırılmasına da karar verildi.

Alınan kararların ardından THY, Turkcell, İş Bankası, Akbank, Vakıfbank, Ereğli Demir ve Çelik, Sasa ve Halkbank gibi büyük şirketler geri alım girişimlerinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu