Ekonomi

Elazığ’daki depremler ne anlama geliyor: Naci Görür’den açıklama

Kahramanmaraş merkezli depremin ardından bölgede sismik hareketlilik devam ediyor. Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı’nın (AFAD) verilerine göre, saat 04.07 sıralarında merkez üssü Elazığ’ın Palu ilçesi olan Richter ölçeğine göre 4.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bu depremin ardından bölgede irili ufaklı çok sayıda deprem meydana gelirken, bölge vatandaşları geceyi tedirgin geçirdi.

Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Elazığ’da meydana gelen depremlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

En büyüğü 4,9, en küçüğü 4,5 büyüklüğünde olan depremle ilgili Twitter’dan açıklamalar paylaşan Görür, Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlere dikkat çekti. Görür, bölgede irili ufaklı sarsıntıların yaşanabileceğini söyledi.

Görer dedi ki:

“Palu çevresinde depremler oluyor. Son büyük Maraş depremleri sonucunda Malatya (M), Ovacık (O), Nazimiye-Karakoçan (NK) ve bunlara bağlı faylar muhtemelen yüklenmiştir. Bu faylar üzerinde irili ufaklı depremler beklenebilir. .”

“Bu depremler Elazığ’ın depremleri olamaz. Doğu Anadolu Fayı (DAF) Sivrice ile Malatya arasında kırıldığı için daha önce Bingöl 1971 ve 2003, Palu 1977, Sivrice 2020 ve bunun üzerine Elazığ’ın doğusunda da benzer depremler oldu. fay, şimdi Elazığ’dayım” Türkiye’de büyük depremler beklemiyorum. Elazığ komşularının depremlerini bundan sonra hissediyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu