Teknoloji

Google’ın başı patent davasıyla dertte… Milyonlarca dolar ceza!

Google, şirketin akıllı hoparlör patentini ihlal ettiği için Sonos’a dava açtı 32,5 milyon dolar ödenmesine karar verildi.Cuma günü San Francisco’daki bir mahkeme salonunda açıklanan panelin kararı, Google’ın akıllı hoparlörlerinin ve medya oynatıcılarının söz konusu iki Sonos patentinden birini ihlal ettiğine hükmetti.

İKİ ŞİRKET ARASINDA GERİLİM YÜKSELİYOR

Hukuk mücadelesi, 2020’de, şirketler 2013’te ortak olduktan sonra Google’ı patentli çok odalı ses teknolojisini kopyalamakla suçladığında başladı. Sonos, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’nda söz konusu Google cihazlarının bazılarına sınırlı bir ithalat yasağı getirerek bir dava kazandı. . Google da akıllı hoparlör ve akıllı ekran serisinden bazı özellikleri kaldırmak zorunda kaldı.

Geçen Ağustos ayında Google, Google’ın akıllı hoparlörlerini ve sesle kontrol teknolojisini ihlal ettiği iddiasıyla Sonos’a dava açtı. Bu son vaka bu ayın başlarında başladı.

“GOOGLE 200’DEN FAZLA PATENT İHLALİ YAPAR”

Sonos’un baş hukuk görevlisi ve CFO’su Eddie Lazarus The Verge’e söyledi. “Jürinin patentlerimizi doğrulamak ve Sonos’un bölge aşamalarını icadının maliyetini kabul etmek için ayırdığı zaman ve gösterdiği özen için derinden minnettarız.

Bu karar, Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun diğer beş Sonos patentiyle ilgili olarak halihazırda karar vermiş olması nedeniyle, Google’ın patent portföyümüzün seri ihlalcisi olduğunu bir kez daha teyit ediyor. Toplamda, Google’ın 200’den fazla Sonos patentini ihlal ettiğine inanıyoruz ve portföyümüzün değerli bir bölümüne dayanan bugünkü tazminat kararı, fikri mülkiyetimizin olağanüstü değerini gösteriyor. Amacımız, Google’ın el koyduğu Sonos buluşları için bize adil bir telif ücreti ödemesidir.”söz konusu.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu