Ekonomi

Microsoft ve Alphabet yeni araçlarla yapay zeka rekabetini yoğunlaştırıyor

Hızla gelişen yapay zeka (AI) alanında teknoloji devleri Microsoft (NASDAQ: MSFT) ve Alfabe (NASDAQ: Google ) kullanıcı üretkenliğini ve bilgi erişilebilirliğini artırmayı amaçlayan gelişmiş yapay zeka destekli araçlar geliştirerek rekabeti kızıştırıyor. Microsoft, Microsoft 365 paketine entegre yapay zeka destekli bir araç olan Copilot biçiminde karşılığını veren OpenAI’ye yaptığı stratejik yatırımla bu yarışta erkenden liderliği ele geçirdi.

Copilot, görevleri kolaylaştırmak ve verimliliği artırmak için yapay zekanın yeteneklerinden yararlanarak işletmelerin üretkenliğini artırarak büyük ses getiriyor. Araç, Microsoft’un yapay zekayı yaygın olarak kullanılan ofis yazılımlarına dahil etme çabasının bir parçası ve profesyonellerin Word, Excel ve Outlook gibi uygulamalarla etkileşim kurma biçimini dönüştürme potansiyeline sahip.

Bu rekabet ortamının diğer tarafında ise Alphabet yerinde durmuyor. Şirket, Google Arama ve YouTube gibi zaten güçlü olan varlıklarından yararlanmayı amaçlayan bir girişim olan Google Duet’i başlatmaya hazırlanıyor. Google Duet’in daha gelişmiş yapay zeka işlevleri ekleyerek bu platformları geliştirmesi bekleniyor.

Microsoft’un mevcut hakimiyetine ve ChatGPT’nin haftalık 100 milyon aktif kullanıcıya ulaşma gibi etkileyici kilometre taşına rağmen, Alphabet’in gelecekteki projeleri dengeyi değiştirebilir. Şirket, uzun vadede rakiplerini gölgede bırakma potansiyeli taşıyan iki proje olan Bard ve Gemini üzerinde çalışıyor. Şu anda söylentilere konu olan Bard ve beklenen Gemini, yalnızca kullanıcı deneyimini geliştirmekle kalmayıp aynı zamanda kullanıcıların Google’ın arama motoru ve YouTube ile olan etkileşimlerini de önemli ölçüde etkileyecek üstün chatbot yetenekleri sunabilir.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu