Haber

Türkiye’yi hedef alan seçim vaadi gündemdeydi! Miçotakis’in kamera karşısındaki pozu da sözleri kadar dikkat çekti

Yunanistan Başbakan Kiryakos Miçotakis dün Yunanistan’ın Türkiye sınırındaki Evros bölgesini ziyaret etti. Miçotakis, ülkedeki genel seçimler için kampanya yürütürken, Türkiye ile olan tüm kara sınırına bir duvar inşa etme sözü verdi. Türkiye sınırındaki çelik duvar önünde gazetecilere açıklamalarda bulunan Miçotakis, 37.5 kilometre uzunluğundaki mevcut çelik duvara önümüzdeki 12 ayda 35 kilometre daha eklemeyi planladıklarını belirtti.

“SÖZ VERDİĞİMİZ DUVARLAR YASADIŞI GÖÇLERE KARŞI SAVUNMA OLACAK”

Başbakan Miçotakis, başka bir hükümetin iktidara gelmesi durumunda bu planın tamamen gündemden düşebileceğini belirtti. 100 kilometreden fazla duvarın ekleneceğini kaydederek, “Bugün Yunanistan’da bu projeye karşı mücadele eden siyasi güçler olmasından üzüntü duyduğumu belirtmek isterim. Söz verdiğimiz mevcut duvar ve duvarlar, bu projeye karşı etkili bir caydırıcı olacaktır. Geçen yıl ördüğümüz duvar, kara sınırımızdan 250 binden fazla geçişin engellenmesini sağladı” dedi.

PLANIN MALİYETİ 100 MİLYON EURO

Hükümetin tartışmalı planına göre Meriç Nehri kıyısındaki 5 metre yüksekliğindeki çelik duvarın 2026 yılına kadar 100 kilometreye ulaşması bekleniyor. Planın maliyetinin 100 milyon avroyu bulacağı tahmin ediliyor.

SOSYAL MEDYA’DA PAYLAŞIN

Diğer taraftan; Miçotakis, Meriç bölgesine yaptığı ziyaretin detaylarını ve gündem yaratan açıklamasının görüntüsünü sosyal medya hesabından paylaştı.

haber-selcuk.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu