Haber

Van’da katledilen 33 kişi anıldı

Katliamın 80. yılında Van’ın Özalp ilçesine bağlı Sefo Deresi’nde 1943 yılında dönemin 3’üncü Ordu Komutanı Orgeneral Mustafa Muğlalı’nın emriyle “sınırı ihlal ettikleri” iddiasıyla katledilen 33 kişi… , anıldı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Halkların Demokratik Partisi (HDP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Van il teşkilatları HDP il binasında anma töreni düzenledi.

Çok sayıda kişinin katıldığı anmada, alana “33 Kurşun… Unutmadık, unutturmayacağız” pankartı asıldı. Bir dakikalık saygı duruşunun ardından hayatını kaybedenler anısına 33 mum yakıldı.

‘KATLİAM ÖDÜLLENDİRİLDİ’

Anmada konuşan Yeşil Sol Parti İl Sözcüsü Veysi Dilekçi, “Dersim, Zilan, Roboski gibi onlarca katliam yaşandı. Sefo Çayı katliamı tek kişinin yaptığı bir katliam değil. Bu katliam planlı bir katliamdı. diğer katliamlar, bu katliam bizzat devlet tarafından organize edilmiştir.Bu katliamı gerçekleştiren Mustafa Muğlalı, katliamdan sonra devlet tarafından bizzat ödüllendirilmiştir.Ülkede birçok sokak ve yerin adı hala Mustafa Muğlalı olarak anılmaktadır.Tüm katliamlara rağmen, Kürt halkı unutmayacak ve unutturmayacaktır” dedi.

Konuşmaların ardından anma töreninde şiirler okundu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu